UKRAYNA ÜLKE REHBERİ - Runi Yurtdışı Eğitim

UKRAYNA ÜLKE REHBERİ

Ukrayna (Ukraynaca: Україна, Ukrayina), Doğu Avrupa'da bir ülke. 603.628 km² yüz ölçümüyle tamamı Avrupa'da olan en geniş ülkedir. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır.

Ukrayna yasama, yürütme ve yargının ayrı olduğu, yarı başkanlık sistemi ile yönetilen bir üniter devlettir. Başkenti ve en büyük şehri Kiev'dir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Ukrayna, yedek ve yarı askerî güçler de hesaba katıldığında Rusya'nınkinin ardından Avrupa'daki en büyük ikinci silahlı kuvvetlere sahiptir.

krayna adı, eski Slav dilinde "sınır ülkesi" anlamına gelmektedir ancak şimdi bilimsel çevrelerde başka görüşler de vardır. Eskiden Ukrayna’ya Rutenya (Rus, Русь) da denilmekteydi. Ukrayna, Slavlardan önce sırayla İskitler (Sakalar), Hunlar, Hazar Kağanlığı, Kıpçaklar, Peçenekler, Kumanlar, Oğuzlar ve Altınordu Devleti, Osmanlı Devleti tarafından kontrol edilmiştir. Günümüzde Ukrayna'nın başkenti olan Kiev, 9. yüzyılın ortalarına kadar Hazar Kağanlığı'nın bir parçasıydı. Peçenekler Kiev şehrine Türkçe 'Sambat' adını vermişlerdi. 860 yılı civarında Viking kralı Rurik'in komutanları tarafından Hazar Kağanlığı'nın elinden alındı ve Kiev Knezliği'nin bir parçası oldu. 14. yüzyılda Ukrayna topraklarının doğu kısmı Kiev dahil Litvanya Grandüklüğü'nün eline geçti. Batı kısımlar ise Lehistan Krallığı'nın bir parçası haline geldi.

603.628 km² (233.062 mi²) yüz ölçümü ve 2.782 km (1.729 mi) kıyı şeridi ile Ukrayna, dünyadaki en geniş 46. ülkedir. Tamamı Avrupa'da olan en geniş ülke ve Avrupa'daki en geniş ikinci ülkedir (Rusya'nın Avrupa'daki bölümünden sonra).

Ukrayna İklimi

Ukrayna’nın iklimi, ılıman-kara iklimidir. Güneyinde, Kırım civarında alt tropik iklim görülür. Ülkenin kuzeyde olması nedeniyle Türkiye’den daha soğuk bir iklime sahiptir. Hava sıcaklığı kışın kuzey doğuda -8˚C , güney batıda -2˚C ; Kırımın güney kıyılarında +4˚C’dir. Temmuz ayında ise kuzey batıda +18˚C , Kırımın güney kıyılarında +24˚C’dir. En yüksek hava sıcaklığı 36˚C ila 42˚C arasında olup, en düşük -30˚C ila -40˚C arasında değişmektedir.

Ilıman iklim ; yağmur düşüş oranı bölgeden bölgeye farklılık gösterir:batıda ve kuzeyde yüksek yağmur düşüşü görülürken, doğuda ve güneydoğuda daha az yağış düşer. Kış mevsimlerinde sıcaklık ise Karadeniz kıyıları ile iç kesimler arasında farklılık gösterir. Yaz mevsiminde ülkenin büyük bir kesiminde görülen sıcaklık güneyde iyice artar.

Ukrayna'da Konuşulan Diller

Ukrayna ülkesinin resmi dili Ukraynacadır. Kiril alfabesi ile yazılmakta olan Ukrayna dili, Rusçaya da yakın bir dildir. Mesela Rusça konuşan kişiler Ukraynaca konuşan kişileri kolaylıkla anlayabilir. Hatta Ukraynaca yazılı olan tabela ve afişleri çok kolay okur. Slav dilleri ile yakınlığı bulunan Ukraynacayı, Slav ülkesinde yaşamayan veya Slav dillerini bilenler iletişim kurmada çok fazla zorluk yaşamaz.

Ukrayna’da konuşulan dillerarasında İngilizce ’de yer alır. Ancak Ukrayna’da yaşayan gençler ile üniversite eğitimi gören öğrenciler İngilizceyi daha çok tercih etmektedir. Genç nüfusun yoğun bulunduğu şehir merkezinde İngilizce bilenler daha fazladır. Merkezden uzaklaşmaya başladıkça İngilizce bilenlerin sayısı da azalıyor.

Ukrayna'da Eğitim

Ukrayna’da üniversite eğitimini “Diploma“, “Bachelor & Master” ve “Doktora” öğrenimi olarak 3 farklı eğitim grubuna ayırabiliriz.

Ukrayna’da üniversite eğitimi; sosyal, kültürel, sanatsal ve mesleki kazanımlarınız için eşsiz fırsatlar sunar. Üstelik YKS Zorunluluğu olmadan Türkiye’den ucuz fiyatlarla, YÖK denkliği olan üniversitelerde Tıp, Mühendislik, Diş Hekimliği, Eczacılık bölümleri de dahil istediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz.

“QS World University Rankings” 2019 sıralamasına göre dünya sıralamasında dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasına Ukrayna’dan 6 üniversite girdi.

Ukrayna Kültür

Kaynak: tr.wikipedia.org

Resim Galerisi