İRLANDA ÜLKE REHBERİ - Runi Yurtdışı Eğitim

İRLANDA ÜLKE REHBERİ

İrlanda (İrlandaca: Éire, İngilizce: Ireland) ya da resmî adıyla İrlanda Cumhuriyeti (İrlandaca: Poblacht na hÉireann, İngilizce: Republic of Ireland), kuzeybatı Avrupa'da bulunan ülke. Büyük Britanya'nın batısındaki İrlanda Adası'nın yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Kuzeydoğusunda Birleşik Krallık'a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda'nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir.

6 Aralık 1921'de İngiliz-İrlanda Antlaşması gereğince, Serbest İrlanda Devleti adıyla İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı bir dominyon olarak kuruldu. Antlaşmanın yürürlük tarihinden 1 yıl sonra (6 Aralık 1922) tam bağımsızlığa kavuşmuştur. Ülke, 1 Ocak 1973'ten beri Avrupa Birliği üyesidir.

İrlanda'nın orta bölümü, doğuda Dublin’den batıda Galway’e kadar uzanan bir düzlüktür. Bu düzlük otlaklardan ve ormanlardan meydana gelir ve Büyük Allen bataklığı da bu ovadadır. Ovanın çevresinde 900 metreyi geçmeyen dağlar vardır. Başlıca sıradağlar arasında Wicklow Dağları yer alır. 926 m yüksekliğindeki Lugnaquilla bu dağların en yüksek yeridir.

İrlanda İklimi

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16° ile kuzeyde 14° arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4° ile 7° arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlas Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşık yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır. Yağışlar nedeniyle ülke oldukça ıslaktır. Çoğu günler sis tabakasıyla kaplıdır.

Bitki örtüsü ve hayvanlar: İrlanda topraklarının yaklaşık üçte ikisi çayır ve meralardan meydana gelmektedir. Orman yok denecek kadar azdır. En çok rastlanan ağaçlar meşe, dişbudak ve akağaçtır. İrlanda tamamıyla bir kır ülkesidir.

İrlanda'da Konuşulan Diller

İrlanda Cumhuriyeti’nin iki tane resmî dili var. Biri İngilizce biri de İrlanda dili. Türkçede İrlandalıların konuştuğu dil için İrlandaca, Gaelik, Gaelce vb. ifadeler kullanılıyor.

İrlanda diline, İrlandalılar İrlanda dilinde ise Gaeilge diyorlar. Bu dilin de birçok farklı aksanı mevcut.

İrlanda'da Eğitim

Avrupa Birliği'ne bağlı olan İrlanda Cumhuriyeti, İngiltere'nin batısında yer alan, ana dili İngilizce olan ülkedir. Diğer İngilizce konuşulan ülkelerle kıyaslandığında, eğitim masraflarının diğer ülkelere nazaran olduka düşük olması, Avrupa Birliği'ne bağlı olması sebebiyle coğrafi avantajı ve son olarak İngilizce eğitime giden öğrencilere çalışma izni sağlanması, İrlandayı Türk öğrenciler için cazip hale getirmektedir.

İrlanda'daki dil okullarında her yaş grubuna yönelik, Genel İngilizce, Yoğun İngilizce ve Mesleki İngilizce olmak üzere farklı seçenekler bulunmaktadır.

İrlanda Kültür

İrlanda kültürü denildiğinde ilk olarak İrlanda insanları dikkat çekmektedir. Ülkede yabancı olduğunuzu anlayan İrlanda halkı, size yaklaşarak yardım etmeye çalışırsa hiç şaşırmamak gerekir. Sıcakkanlı ve yardımsever insanları, her daim sosyal ve eğlenceye düşkündürler. Trafikte araç sürücülerinin birbirlerine selam vermeleri ve yolda yürürken tanımadığınız insanların selam vermesi, çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Ülkenin yemyeşil doğası gereği, yeşil rengi İrlanda’ya has bir renk özelliği ile tanınmasını sağlamıştır. Ülke eğitim seviyesi ve kalitesi bakımından öncüdür. Yaşam şartlarının ve öğrenciye hitap eden tarzının bulunması, ülkeyi daha cazip hale getirmektedir. Diğer ülkeler arasında en güvenilir ülke olarak seçilmiştir.

Kaynak: tr.wikipedia.org

Resim Galerisi