KANADA ÜLKE REHBERİ - Runi Yurtdışı Eğitim

KANADA ÜLKE REHBERİ

Kanada, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. Büyüklüğü, Büyük Okyanustan, Kuzey Arktik denizine kadar 9.98 milyon kilometre karedir. Bu özelliğiyle, yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük 2. ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada'nın ortak sınırı dünyanın en uzun kara sınırını oluşturur. Kanada'nın topraklarında çoğunlukla ormanlar ve bunun yanı sıra Rocky Dağları'ndaki tundra hakimdir. Nüfusun beşte dördü de güney sınırına yakın yaşamaktadır. Kanada'da zaman genellikle soğuk ya da çok ciddi kış soğuklarıyla geçer, ancak Kanada'nın güneyindeki alanlar yaz aylarında bir o kadar da sıcak olur.

Kanada, Aborjinlerin binlerce yıldır yaşadığı bir alan olmuştur. 15. yüzyıl sonlarında, İngiliz ve Fransız kolonileri Atlantik kıyısı civarlarında ilk kolonilerini kurmaya başladılar. Bölge daha sonralarında ise tamamen İngilizlerin kontrolüne girmiştir. Ancak Birleşik Krallık, başta Kuzey Amerika kıtası olmak üzere, bugünkü Kanada'yı da oluşturan topraklardaki gücünü, çeşitli savaşlarla, 18. yüzyılın sonlarından itibaren kaybetmiştir.

Buna rağmen Kanada, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı'nın hala birer parçası konumundadır. Aynı zamanda ülke, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan, merkezi olmayan, anayasal monarşi ile yönetilen, 1867'de Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur. Kanada'nın başkenti Ottawa'dır. Ülke, hem Frankofon, hem de İngiliz Milletler Topluluğuna bağlıdır.

Kanada çağdaş ve teknolojik olarak ilerlemiş bir ülkedir, ve fosil yakıt kaynakları, nükleer enerji üretimi ve hidroelektrik güç üretim imkânları ile enerji bakımından genelde kendine yeterlidir. Ekonomisi geleneksel olarak yüksek miktarlardaki doğal kaynaklarına dayalıdır. Her ne kadar çağdaş Kanada ekonomisi çeşitlenmişse de doğal kaynakların kullanımı halen çoğu bölgesel ekonominin önemli bir parçasıdır.

Kanada parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi ile yönetilen bir federasyondur. Devlet Başkanı ve hükümdarı “Kanada Kraliçesi” sıfatı ile Kraliçe II. Elizabeth'dir. Kraliçe'nin Kanada'daki temsilcisi Genel Vali'dir ve genellikle emekli olmuş eski politikacılar veya diğer seçkin Kanadalılar arasından Başbakan önerisiyle Kraliçe tarafından atanır.

Kanada İklimi

Kanada'da İklim ve Hava Durumu. Kanada soğuk ve uzun kış günleriyle bilinen karasal iklim, kutup iklimi ve nemli kıtasal iklime sahip bir ülkedir. Kanada'nın sahil bölgesi Britanya Kolumbiyası'nda ise ılıman iklim hâkimdir. Ülke genelinde yazlar sıcak ve kısa olmaktadır.

Kanada'da Konuşulan Diller

Kanada'nın iki resmî dili vardır: İngilizce ve Fransızca. 7 Temmuz 1969'da Kanada federal devletinin tümünde Fransızca ve İngilizce eşit kabul edildi. Bu durum Kanada'nın kendisini federal düzeyde çift dilli ve çok kültürlü bir ulus olarak tanımlamasına yol açtı.

Fransızca ve İngilizce resmi diller olarak birbirine eşittir, Parlamentoda her iki resmi dilde de tartışma yapılabilir, anunlar her iki resmi dilde de eşit otoriteyle yazılacaktır, Parlamento tarafından kurulan herhangi bir mahkemede iki resmi dilde de işlem yapılabilir, Herkes federal devletten iki resmi dilden istediği ile hizmet alma hakkına sahiptir, Yeterli sayıya ulaşıldığı takdirde, içinde bulunulan eyalete göre azınlık resmi dili konuşanlar (Fransızca çoğunluğa sahip eyalette İngilizce konuşanlar ya da tam tersi) çocuklarının eğitimini iki resmi dilden istedikleriyle almasını sağlayabilirler.

Kanada'da Eğitim

Kanada lisans eğitimi açısından öğrencilere hemen hemen her bölümde eğitim imkânı sunmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’de eğitim almak istediğiniz ancak üniversitelerde yer almayan bölümlerde okuma şansına Kanada’da sahip olabilirsiniz.

Kanada’da İngilizce ve Fransızca resmi dil kabul edilmektedir. Dolayısıyla sadece İngilizce eğitim almak isteyen öğrenciler değil Francophone olan öğrenciler de lise sonrası üniversite eğitimlerine Kanada’da devam edebilirler. Québec, Fransızca’nın tek resmi dil olduğu eyalettir ve öğrencilere lisans eğitimlerini Fransızca dilinde alabilme imkanı sunmaktadır.

Ayrıca, Kanada, sadece eğitim değil kültürel ve sportif anlamda birçok alanda sağladığı aktiviteler ve etkinliklerle öğrencilerin kendilerini sadece teorik anlamda değil sosyal anlamda da geliştirmelerini sağlamaktadır.

Eğitim aldığınız süre boyunca Kanada’da konaklama alternatifleri oldukça fazladır. Kanadalı bir ailenin yanında konaklama ve ya kampüs ya da özel yurtlarda konaklama en çok tercih edilen türlerdir. Aile yanı konaklamanın okullara uzaklığı eğitim alacağınız şehre göre değişmekle birlikte genellikle 45 dakikayla 1 saat arasında değişmektedir. Aile yanında konaklamanın en keyifli yanı Kanada kültürünü birebir aileyle yaşayarak öğrenmeniz ve sürekli İngilizce pratiği yapma şansına sahip olmanız olacaktır. Yurtta kalmayı tercih eden öğrenciler ise dünyanın farklı ülkelerinden gelen diğer öğrencilerle birlikte konaklayacak ve çeşitli kültürlerin yaşamlarını öğrenme şansına sahip olacaktır.

Eğitim alırken sağlanan haftada 20 saatlik yasal çalışma izniyle birlikte kendi cep harçlığınızı çıkarabilir ve sosyalleşmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Tatil dönemleri Türkiye’ye dönmeyip Kanada’da kalmayı tercih ederseniz de çalışma izninizi tam zamanlı kullanabilmeniz mümkündür.

Kanada Kültür

Kanadalılar çoğunlukta çok samimi ve iyimser insanlar. Ülkenin çok yüksek yaşam standardı, serbest tıp ve iyi faydaları vardır ve bu nedenle ’yoksulluk’ kavramı neredeyse yoktur. Kanada’da, herhangi bir geçmişe sahip bir kişi uyrukluk temelinde ayrımcılık yapılmayacaktır.

Kanadalılar için en önemli kavramlar ’eşitlik’ ve ’özgürlük’ tir. Yereller çok huzurlu; her zaman açık çatışmaları önlemeye çalışırlar, hatta bağımsızlıkları İngiliz İmparatorluğu’yla barışçıl olsa da uzun süren görüşmeler sırasında elde edilir. Düzinelerce farklı uluslardan temsilciler ülkede dostça davranıyorlar.

Kaynak: tr.wikipedia.org

Resim Galerisi